<

Sports Xtra

Nov 16, 2013 12:41 AM by MTN Sports

Sports Xtra: Prep Football Scores and Schedule Nov 15-16

Your prep football playoffs are in full swing, as Class AA has joined the party. Check back all postseason long for updated scores and schedules in each class.

HIGH SCHOOL FOOTBALL PLAYOFFS


CLASS AA


First Round - Nov 8-9

BILLINGS SKYVIEW 34, Helena High 28
BOZEMAN 42, Missoula Sentinel 17
KALISPELL GLACIER 62, Butte 55
C.M. RUSSELL 55, Helena Capital 28

Second Round - Nov 15-16

BOZEMAN 56, Billings Skyview 26
KALISPELL GLACIER 52, C.M. Russell 7

Championship - Nov 22

Kalispell Glacier at Bozeman, 7pm

CLASS A


First Round - Nov 1-2

HAMILTON 24, Polson 21
HAVRE 21, Miles City 20
LAUREL 48, Lewistown 0
WHITEFISH 43, Butte Central 12


Second Round - Nov 8-9

BELGRADE 27, Whitefish 20
BILLINGS CENTRAL 55, Hamilton 10
COLUMBIA FALLS 46, Havre 7
DILLON 54, Laurel 27

Third Round - Nov 15-16

Columbia Falls at Billings Central, Saturday 1pm
DILLON 48, Belgrade 14

Championship - Nov 16

Dillon at Columbia Falls/Billings Central, Saturday TBA

CLASS B


First Round - Nov 1-2

GLASGOW 30, Huntley Project 7
FAIRFIELD 51, Deer Lodge 12
BIGFORK 28, Townsend 7
BAKER 42, Columbus 12
RED LODGE 34, Conrad 27 (OT)
MISSOULA LOYOLA 27, Forsyth 20 (2OT)
BOULDER 23, Plentywood 12
CHOTEAU 30, Eureka 6


Second Round - Nov 8-9

BAKER 34, Bigfork 28
BOULDER 27, Choteau 12
GLASGOW 19, Fairfield 14
MISSOULA LOYOLA 34, Red Lodge 33

Third Round - Nov 15-16

Glasgow at Baker, Saturday 1pm
Boulder at Missoula Loyola, Saturday 1pm

CLASS C 8-MAN


First Round - Nov 1-2

CHARLO 68, Twin Bridges 0
CULBERTSON-BAINVILLE 38, Chester-Joplin-Inverness 26
ENIS 50, Drummond 0
SIMMS 83, Broadus 58
WIBAUX 60, Power-Dutton-Brady 21
SUPERIOR 66, Broadview-Lavina 24
BELT 72, Fairview 6
VICTOR 38, White Sulphur Springs 20


Second Round - Nov 8-9

BELT 46, Victor 40
CHARLO 60, Culbertson-Bainville 14
ENNIS 76, Simms 0
WIBAUX 56, Superior 0

Third Round - Nov 15-16

Ennis at Charlo, Saturday 1pm
Belt at Wibaux, Saturday 1pm

CLASS C 6-MAN


First Round - Nov 1-2

SAVAGE 76, Valier 6
LINCOLN 34, Custer-Hysham 32
GERALDINE-HIGHWOOD 61, Terry 40
WINNETT-GRASS RANGE 53, Alberton-St. Regis 18
HOT SPRINGS 62, Roy-Winifred 22
DENTON-STANFORD-GEYSER 47, Jordan 6
HOBSON-MOORE-JUDITH GAP 47, Lone Peak 38
WESTBY-GRENORA 64, North Star 56


Second Round - Nov 8-9

GERALDINE-HIGHWOOD 51, Winnett-Grass Range 12
DENTON-STANFORD-GEYSER 58, Hot Springs 52
SAVAGE 92, Lincoln 24
WESTBY-GRENORA 38, Hobson-Moore-Judith Gap 18

Third Round - Nov 15-16

Savage at Geraldine-Highwood, Saturday 1pm
Westby-Grenora at Denton-Stanford-Geyser, Saturday 1pm

»Comments

Comments

Recent Top Stories