Quantcast

North Star boys, girls sweep District 9C track meet - KRTV News in Great Falls, Montana

North Star boys, girls sweep District 9C track meet

Posted: Updated:

District track titles on the line across the state - but more importantly, a chance for athletes to post qualifying marks for the Northern C Divisionals next week.

9C High School District Meet - 5/11/2016

Havre

GIRLS TEAM SCORES

1 North Star NSR 152 . 50

2 Fort Benton FOBE 150

3 Chinook CHIN 111

4 Chester/Joplin-Inverness CJI 55

5 Turner TURN 20

6 Big Sandy BISA 13

7 Box Elder BOEL 5 . 50

8 Hays Lodge Pole HLP 2

Girls 100 Meter Dash Preliminaries

 1, Thompson, Maddy, Fort Benton, 13.45Q. 2, Kleinjan, Kailey, Chinook, 13.78Q.

 3, Spicher, Sheridan, North Star, 13.69Q. 4, Molyneaux, Megan, Chinook,

 14.45Q. 5, Shiffert, Lace-Anna, North Star, 14.12Q. 6, Conlan, Rylee, Turner,

 15.28Q.

Girls 100 Meter Dash Finals

 1, Thompson, Maddy, Fort Benton, 13.36. 2, Kleinjan, Kailey, Chinook, 13.49.

 3, Molyneaux, Megan, Chinook, 13.73. 4, Spicher, Sheridan, North Star, 13.79.

 5, Shiffert, Lace-Anna, North Star, 14.16. 6, Anderson, Jaye, Turner, 14.33.

Girls 200 Meter Dash Preliminaries

 1, Gannon, Leah, Fort Benton, 27.14Q. 2, Kleinjan, Kailey, Chinook, 28.79Q. 3,

 Chaffin, Rochelle, Chinook, 28.54Q. 4, Anderson, Jaye, Turner, 29.36Q. 5,

 Spicher, Sheridan, North Star, 28.71Q. 6, Molyneaux, Megan, Chinook, 30.33Q.

Girls 200 Meter Dash Finals

 1, Gannon, Leah, Fort Benton, 27.22. 2, Kleinjan, Kailey, Chinook, 28.25. 3,

 Spicher, Sheridan, North Star, 28.75. 4, Anderson, Jaye, Turner, 29.25. 5,

 Chaffin, Rochelle, Chinook, 29.52. 6, Molyneaux, Megan, Chinook, 29.69.

Girls 400 Meter Dash

 1, Gannon, Leah, Fort Benton, 1:02.09. 2, Evans, Alia, Fort Benton, 1:06.26.

 3, Jamison, Anna, Chester/Jopl, 1:06.29. 4, Anderson, Jaye, Turner, 1:07.46.

 5, Brinkerhoff, Layla, Fort Benton, 1:07.73. 6, Snow, Dianna, Hays Lodge P,

 1:09.99.

Girls 800 Meter Run

 1, Bird, Kaitlyn, Fort Benton, 2:29.00. 2, Hanson, Kourtney, Chinook, 2:37.80.

 3, Harvey, Katelin, North Star, 2:45.40. 4, Conlan, Raegan, Turner, 3:02.50.

 5, King, Peytan, North Star, 3:17.10. 6, Ridgway, Abbigayl, North Star,

 4:29.50.

Girls 1600 Meter Run

 1, Bird, Kaitlyn, Fort Benton, 5:43.60. 2, Hanson, Kourtney, Chinook, 5:54.70.

 3, Harvey, Katelin, North Star, 6:42.50. 4, Taylor, Kimberly, Fort Benton,

 6:55.30. 5, Farinas, Mystic, North Star, 7:42.00.

Girls 3200 Meter Run

 1, Harvey, Katelin, North Star, 14:32.10. 2, Taylor, Kimberly, Fort Benton,

 15:02.90. 3, Farinas, Mystic, North Star, 16:55.90.

Girls 100 Meter Hurdles

 1, Jamison, Anna, Chester/Jopl, 17.99. 2, Spicher, Sheridan, North Star,

 18.39. 3, Neibauer, Taylor, Chinook, 18.46. 4, Pedersen, Lily, North Star,

 18.59. 5, Hansen, Katelyn, North Star, 19.83. 6, West, Janae, North Star,

 22.43.

Girls 300 Meter Hurdles

 1, Bird, Kaitlyn, Fort Benton, 49.27. 2, Jamison, Anna, Chester/Jopl, 52.04.

 3, Neibauer, Taylor, Chinook, 52.67. 4, Pedersen, Lily, North Star, 52.97. 5,

 Leader, Jenna, Big Sandy, 1:02.52.

Girls 4x100 Meter Relay

 1, Fort Benton 'A' (Bird, Kaitlyn , Evans, Alia , Brinkerhoff, Layla , Gannon,

 Leah ), 53.83. 2, Chinook 'A' (Kleinjan, Kailey , Hanson, Kourtney , Neibauer,

 Taylor , Chaffin, Rochelle ), 53.96. 3, North Star 'A' (Shiffert, Lace-Anna ,

 Hansen, Katelyn , King, Peytan , Harvey, Katelin ), 56.49. 4,

 Chester/Joplin-Inverness 'A' (Goldhahn, Lauryn , Fraser, Kayona , Knapton,

 Kendahl , Jamison, Anna ), 56.73. 5, Turner 'A' (Conlan, Rylee , Haxton,

 Montana , Watkins, Rennay , Conlan, Raegan ), 57.96. 6, Big Sandy 'A'

 (Reichelt, Sophia , Finke, Grace , Cline, Jaylyn , Leader, Jenna ), 1:02.93.

Girls 4x400 Meter Relay

 1, Fort Benton 'A' (Bird, Kaitlyn , Evans, Alia , Brinkerhoff, Layla , Gannon,

 Leah ), 4:22.33. 2, Chinook 'A' (Kleinjan, Kailey , Hanson, Kourtney ,

 Neibauer, Taylor , Chaffin, Rochelle ), 4:39.18. 3, North Star 'A' (Shiffert,

 Lace-Anna , Farinas, Mystic , Hansen, Katelyn , Harvey, Katelin ), 5:00.17. 4,

 Turner 'A' (Conlan, Raegan , Conlan, Rylee , Haxton, Montana , Watkins, Rennay

 ), 5:10.31. 5, Big Sandy 'A' (Leader, Jenna , Reichelt, Sophia , Finke, Grace

 , Cline, Jaylyn ), 5:18.65.

Girls High Jump

 1, Evans, Alia, Fort Benton, 4-09. 2, Shiffert, Lace-Anna, North Star, 4-02.

 2, Jamison, Anna, Chester/Jopl, 4-02.

Girls Pole Vault

 1, Thompson, Maddy, Fort Benton, 8-06. 2, West, Janae, North Star, 7-06. 3,

 Pedersen, Lily, North Star, J7-06. 4, Farinas, Mystic, North Star, 6-06. 5,

 Shiffert, Lace-Anna, North Star, 6-00.

Girls Long Jump Preliminaries

 1, Gannon, Leah, Fort Benton, 16-00.50q. 2, Thompson, Maddy, Fort Benton,

 15-06.25q. 3, Chaffin, Rochelle, Chinook, 14-10.50q. 4, Neibauer, Taylor,

 Chinook, 14-04q. 5, Ellison, Abigail, Chinook, 14-01.50q. 6, Molyneaux, Megan,

 Chinook, 13-10.50q.

Girls Long Jump Finals

 1, Gannon, Leah, Fort Benton, 16-00.50. 2, Thompson, Maddy, Fort Benton,

 15-06.25. 3, Chaffin, Rochelle, Chinook, 14-10.50. 4, Neibauer, Taylor,

 Chinook, 14-04. 5, Ellison, Abigail, Chinook, 14-01.50. 6, Molyneaux, Megan,

 Chinook, 13-10.50.

Girls Triple Jump Preliminaries

 1, Ellison, Abigail, Chinook, 32-06.50q. 2, Chaffin, Rochelle, Chinook,

 29-11q. 3, Leader, Jenna, Big Sandy, 29-08.50q. 4, Pedersen, Lily, North Star,

 29-07q. 5, Fraser, Kayona, Chester/Jopl, 29-06.75q. 6, Conlan, Raegan, Turner,

 28-09q.

Girls Triple Jump Finals

 1, Ellison, Abigail, Chinook, 32-09.50. 2, Leader, Jenna, Big Sandy, 30-09. 3,

 Chaffin, Rochelle, Chinook, 29-11. 4, Pedersen, Lily, North Star, 29-07. 5,

 Fraser, Kayona, Chester/Jopl, 29-06.75. 6, Conlan, Raegan, Turner, 28-09.

Girls Shot Put Preliminaries

 1, Spicher, Graysen, North Star, 34-00q. 2, Spicher, Sheridan, North Star,

 32-02.50q. 3, Lowe, Hallie, Fort Benton, 29-01q. 4, Knapton, Kendahl,

 Chester/Jopl, 27-07q. 5, Elliot, Brooke, Chinook, 27-04.50q. 6, Perez,

 Miquela, Hays Lodge P, 27-04q.

Girls Shot Put Finals

 1, Spicher, Graysen, North Star, 34-05. 2, Spicher, Sheridan, North Star,

 32-02.50. 3, Lowe, Hallie, Fort Benton, 29-01. 4, Elliot, Brooke, Chinook,

 27-08. 5, Knapton, Kendahl, Chester/Jopl, 27-07. 6, Perez, Miquela, Hays Lodge

 P, 27-06.50.

Girls Discus Throw Preliminaries

 1, Spicher, Sheridan, North Star, 103-09q. 2, Elliot, Brooke, Chinook, 80-11q.

 3, Knapton, Kendahl, Chester/Jopl, 78-09q. 4, Hansen, Katelyn, North Star,

 77-10q. 5, Belcourt, Tesla, Box Elder, 77-08q. 6, Gunderson, Rachel, Chinook,

 75-05q.

Girls Discus Throw Finals

 1, Spicher, Sheridan, North Star, 103-09. 2, Elliot, Brooke, Chinook, 90-01.

 3, Knapton, Kendahl, Chester/Jopl, 83-07. 4, Belcourt, Tesla, Box Elder,

 78-06.50. 5, Oats, Tallen, Box Elder, 77-10. 5, Hansen, Katelyn, North Star,

 77-10.

Girls Javelin Throw Preliminaries

 1, Spicher, Graysen, North Star, 103-10q. 2, Thompson, Maddy, Fort Benton,

 100-07q. 3, Knapton, Kendahl, Chester/Jopl, 99-03q. 4, King, Peytan, North

 Star, 88-08q. 5, Elliot, Brooke, Chinook, 86-00q. 6, Farinas, Mystic, North

 Star, 85-09q.

Girls Javelin Throw Finals

 1, Knapton, Kendahl, Chester/Jopl, 105-09. 2, Spicher, Graysen, North Star,

 103-10. 3, Farinas, Mystic, North Star, 101-05. 4, Thompson, Maddy, Fort

 Benton, 100-07. 5, King, Peytan, North Star, 94-09. 6, Gunderson, Rachel,

 Chinook, 93-02.

BOYS TEAM SCORES

1 North Star NSR 166

2 Chester/Joplin-Inverness CJI 93

3 Box Elder BOEL 85

4 Turner TURN 66

5 Chinook CHIN 48

6 Hays Lodge Pole HLP 35

7 Fort Benton FOBE 30

Boys 100 Meter Dash Preliminaries

 1, Miller, Devon, North Star, 12.16Q. 2, Helmbrecht, Matt, North Star, 12.30Q.

 3, Harmon, Eddie, Turner, 12.29Q. 4, Snow, Jimmy, North Star, 12.33Q. 5,

 Johnson, Leo, Box Elder, 13.00Q. 6, Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 13.16Q.

Boys 100 Meter Dash Finals

 1, Miller, Devon, North Star, 11.84. 2, Harmon, Eddie, Turner, 11.94. 3,

 Helmbrecht, Matt, North Star, 12.40. 4, Snow, Jimmy, North Star, 12.44. 5,

 Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 12.64. 6, Shortman, Drew, Hays Lodge P, 12.87.

Boys 200 Meter Dash Preliminaries

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 23.96Q. 2, Peterson, Payton, North Star, 25.54Q.

 3, Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 25.62Q. 4, Johnson, Leo, Box Elder, 26.41Q. 5,

 Snow, Jimmy, North Star, 26.12Q. 6, Lenz, Chase, Chinook, 26.61Q.

Boys 200 Meter Dash Finals

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 24.40. 2, Peterson, Payton, North Star, 25.13.

 3, Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 25.93. 4, Snow, Jimmy, North Star, 26.57. 5,

 Johnson, Leo, Box Elder, 26.60. 6, Lenz, Chase, Chinook, 27.43.

Boys 400 Meter Dash

 1, Harmon, Eddie, Turner, 54.77. 2, Henderson, Trey, Box Elder, 56.73. 3,

 Miller, Dylan, North Star, 57.33. 4, Ketchum, Shane, Box Elder, 57.37. 5,

 Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 58.94. 6, Bird, Damon, Fort Benton, 1:00.34.

Boys 800 Meter Run

 1, Ketchum, Shane, Box Elder, 2:03.60. 2, Harmon, Eddie, Turner, 2:03.70. 3,

 Miller, Dylan, North Star, 2:11.60. 4, Johnson, Kyler, Chinook, 2:12.40. 5,

 VanValkenburg, Bret, Turner, 2:12.60. 6, Todd, Ken, Fort Benton, 2:17.90.

Boys 1600 Meter Run

 1, Johnson, Kyler, Chinook, 4:58.10. 2, RunsAbove, Isiah, Hays Lodge P,

 5:02.80. 3, Ketchum, Shane, Box Elder, 5:10.70. 4, Todd, Ken, Fort Benton,

 5:12.10. 5, Snow, Gilbert, Hays Lodge P, 5:12.70. 6, Anderson, Jerel, Box

 Elder, 5:25.50.

Boys 3200 Meter Run

 1, Ketchum, Shane, Box Elder, 10:22.00. 2, Johnson, Kyler, Chinook, 11:00.90.

 3, Anderson, Jerel, Box Elder, 11:11.30. 4, Kinyon, Zack, Chester/Jopl,

 11:28.90. 5, Snow, Tough, Hays Lodge P, 11:54.00. 6, Pfile, Landon, Fort

 Benton, 12:43.90.

Boys 110 Meter Hurdles

 1, Kelly, Cory, Chester/Jopl, 18.18. 2, Schuhmacher, Damian, Turner, 20.62. 3,

 Miller, Devon, North Star, 20.75. 4, Pedersen, Nathanial, North Star, 21.59.

Boys 300 Meter Hurdles

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 41.46. 2, Welsh, Cody, Turner, 46.33. 3, Kelly,

 Cory, Chester/Jopl, 48.03. 4, Colby, J.J, Chinook, 48.37. 5, Henderson, Trey,

 Box Elder, 49.83. 6, Reed, Ross, Chinook, 51.44.

Boys 4x100 Meter Relay

 1, North Star 'A' (Spinler, Gavin , Miller, Dylan , Helmbrecht, Matt , Snow,

 Jimmy ), 48.80. 2, Turner 'A' (Harmon, Eddie , Schuhmacher, Damian , Welsh,

 Cody , VanValkenburg, Bret ), 49.73. 3, Chinook 'A' (Colby, J.J , Lenz, Chase

 , Johnson, Kyler , Paulsen, Brandon ), 50.37. 4, Hays Lodge Pole 'A' (Snow,

 Tough , Shambo, Desmond , Snow, Gilbert , Shortman, Drew ), 52.44. 5, Fort

 Benton 'A' (Bird, Damon , Hasbrouck, Ty , Pfile, Landon , Rominger, Austin ),

 53.07. 6, Box Elder 'A' (Caplette, Lane , Pullin, Dominic , Russell, Ennis ,

 Duran, Elias ), 53.60.

Boys 4x400 Meter Relay

 1, Box Elder 'A' (Anderson, Jerel , Johnson, Leo , Ketchum, Shane , Henderson,

 Trey ), 3:55.90. 2, Turner 'A' (VanValkenburg, Bret , Krass, Clayton , Wu,

 Jonathan , Schuhmacher, Damian ), 4:10.10. 3, North Star 'A' (Spinler, Gavin ,

 Snow, Jimmy , Nerat, Thomas , Miller, Dylan ), 4:10.40. 4, Chinook 'A' (Colby,

 J.J , Paulsen, Brandon , Reed, Ross , Lenz, Chase ), 4:15.30. 5, Hays Lodge

 Pole 'A' (Shortman, Drew , Snow, Gilbert , Snow, Tough , RunsAbove, Isiah ),

 4:16.90.

Boys High Jump

 1, Peterson, Payton, North Star, 5-04. 2, Snow, Gilbert, Hays Lodge P, J5-04.

 3, RunsAbove, Isiah, Hays Lodge P, 5-02. 4, Henderson, Trey, Box Elder, J5-02.

 5, Shambo, Desmond, Hays Lodge P, J5-02. 6, Gardipee, Peyton, Box Elder, 5-00.

Boys Pole Vault

 1, Peterson, Payton, North Star, 12-06. 2, Tran, Kobe, Chester/Jopl, 9-06. 3,

 Snow, Jimmy, North Star, J9-06. 3, Miller, Dylan, North Star, J9-06. 5,

 Pedersen, Nathanial, North Star, 9-00. 6, Borlaug, Keevan, North Star, 8-00.

Boys Long Jump Preliminaries

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 18-11q. 2, Peterson, Payton, North Star, 18-03q.

 3, Henderson, Trey, Box Elder, 17-03.50q. 4, Kelly, Cory, Chester/Jopl,

 15-11.50q. 5, Tran, Kobe, Chester/Jopl, 15-11q. 6, Anderson, Jerel, Box Elder,

 15-07.50q.

Boys Long Jump Finals

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 21-05.50. 2, Peterson, Payton, North Star,

 18-03. 3, Henderson, Trey, Box Elder, 17-10.50. 4, Kelly, Cory, Chester/Jopl,

 17-02. 5, Hasbrouck, Ty, Fort Benton, 16-08.50. 6, Wu, Jonathan, Turner,

 16-06.

Boys Triple Jump Preliminaries

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 42-02q. 2, Peterson, Payton, North Star,

 38-05.50q. 3, Johnson, Kyler, Chinook, 35-07.50q. 4, Wu, Jonathan, Turner,

 35-00.50q. 5, Lenz, Chase, Chinook, 32-07.50q. 6, Borlaug, Keevan, North Star,

 29-06.50q.

Boys Triple Jump Finals

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 42-02. 2, Peterson, Payton, North Star,

 38-05.50. 3, Johnson, Kyler, Chinook, 35-07.50. 4, Wu, Jonathan, Turner,

 35-00.50. 5, Lenz, Chase, Chinook, 32-07.50. 6, Borlaug, Keevan, North Star,

 29-06.50.

Boys Shot Put Preliminaries

 1, Helmbrecht, Matt, North Star, 39-06.50q. 2, Blansett, Matt, Fort Benton,

 38-07.25q. 3, Duran, Elias, Box Elder, 37-06.50q. 4, Spinler, Gavin, North

 Star, 36-04.50q. 5, Miller, Devon, North Star, 36-01.50q. 6, Davis, Cameron,

 Chester/Jopl, 36-00.75q.

Boys Shot Put Finals

 1, Helmbrecht, Matt, North Star, 39-09.75. 2, Blansett, Matt, Fort Benton,

 38-07.25. 3, Spinler, Gavin, North Star, 38-05. 4, Duran, Elias, Box Elder,

 37-06.50. 5, Miller, Devon, North Star, 36-01.50. 6, Davis, Cameron,

 Chester/Jopl, 36-00.75.

Boys Discus Throw Preliminaries

 1, Davis, Cameron, Chester/Jopl, 132-06q. 2, Helmbrecht, Matt, North Star,

 116-00q. 3, Spinler, Gavin, North Star, 111-02q. 4, Duran, Elias, Box Elder,

 109-04q. 5, Blansett, Matt, Fort Benton, 102-04q. 6, Borlaug, Keevan, North

 Star, 96-08q.

Boys Discus Throw Finals

 1, Davis, Cameron, Chester/Jopl, 132-06. 2, Helmbrecht, Matt, North Star,

 119-07. 3, Spinler, Gavin, North Star, 111-03. 4, Duran, Elias, Box Elder,

 109-04. 5, Miller, Devon, North Star, 105-07. 6, Blansett, Matt, Fort Benton,

 102-04.

Boys Javelin Throw Preliminaries

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 162-00q. 2, Helmbrecht, Matt, North Star,

 147-06q. 3, Duran, Elias, Box Elder, 143-02q. 4, Miller, Devon, North Star,

 119-08q. 5, Schneider, Cord, Chinook, 119-04q. 6, VanValkenburg, Bret, Turner,

 119-02q.

Boys Javelin Throw Finals

 1, May, Justin, Chester/Jopl, 166-01. 2, Helmbrecht, Matt, North Star, 147-06.

 3, Duran, Elias, Box Elder, 144-09. 4, Miller, Devon, North Star, 123-05. 5,

 Schneider, Cord, Chinook, 119-04. 6, VanValkenburg, Bret, Turner, 119-02.

  • Sports Xtra (Sat Sep 10)

    Sports Xtra (Sat Sep 10)

    Sunday, September 11 2016 10:53 AM EDT2016-09-11 14:53:26 GMT

    College and prep football scores and highlights; Pioneer League update; and more.

    College and prep football scores and highlights; Pioneer League update; and more.

  • Mustangs beat Voyagers, headed to Pioneer League Championship

    Mustangs beat Voyagers, headed to Pioneer League Championship

    Sunday, September 11 2016 10:51 AM EDT2016-09-11 14:51:21 GMT

    The Mustangs beat Great Falls 5-1 in game two Saturday night in front of 1,809 fans at Dehler Park.

    The Mustangs beat Great Falls 5-1 in game two Saturday night in front of 1,809 fans at Dehler Park.

  • Video: "helicopter TD" by GFHS QB Kevin Boes

    Video: "helicopter TD" by GFHS QB Kevin Boes

    Saturday, September 3 2016 4:11 PM EDT2016-09-03 20:11:05 GMT

    Here's that helicopter TD run from Great Falls High QB Kevin Boes

    Here's that helicopter TD run from Great Falls High QB Kevin Boes

Powered by Frankly

© KRTV.com 2018, KRTV.com
A CORDILLERA COMMUNICATIONS Station
All rights reserved
Privacy Policy, | Terms of Service, and Ad Choices

Can't find something?